President, Members and Registrar

Print

Hon’ble Mr. Justice B.S. Verma, President

State Consumer Disputes Redressal Commission, Uttarakhand, Dehradun.

Born on 3rd May 1952 in Village ManakpurAdampur, TahsilRoorkee District Hardwar.He did his primary education from the village ManakpurAdampur and did High School, Intermediate and B.Sc. from BhalswaGanj Inter College, D.A.V. Inter College, Roorkee and D.B.S. College, Dehradun respectively. After doing LL.B from D.A.V College Dehradun he enrolled as Advocate on 31/03/1976. Started practice on Civil and Revenue side in Districts Saharanpur, Roorkee and Hardwar. Appointed as Standing counsel (civil) Haridwar in the year 1998 and D.G.C (Civil ) Hardwar in 2000. Served as standing counsel state of U. P in Uttarakhand High Court from the year 2000 till his elevation as additional judge in Uttarakhand High Court at Nainital on 15/07/2004 and as Judge of High Court of Uttarakhand on 19/02/2008. Retired on 02/05/2014. Assumed charge of President of State Consumer Disputes Redressal Commission, Uttarakhand on 18.08.2015.

 

MEMBERS

  • Mr. D.K. Tyagi, H.J.S.

      

Born on 09.07.1953.  Member of State Consumer Disputes Redressal Commission, Uttarakhand, Dehradun since 17.07.2014.

Experience :

            *Worked as Judicial Officer in U.P. Judicial Service and U.P. Higher Judicial Service. Retired as Additional District & Session Judge from Saharanpur (U.P.) in the Year 2013.

            *He has been appointed as Assistant Employment Officer at Almora in the Year 1981-82 and at Bareilly from 1982-1985.

            *He Joined U.P. Judicial Service in the Year 1985 and served on many posts like Judicial Magistrate; Railway Magistrate; Chief Judicial Magistrate and Additional District & Session Judge at Various District headquarters of U.P. State.

 

Educational Qualification :

  • B.Sc from R.E.I. Degree College Dayalbagh, Agra (U.P)
  • M.Sc in Zoology in the Year 1977 and L.L.B. in the Year 1980 from Agra College, Agra.

 

 

  • Mrs. Veena Dobriyal Sharma

      

Born on 09.01.1961.  Member of State Consumer Disputes Redressal Commission, Uttarakhand, Dehradun since 17.07.2014.

Experience :

            * Electronics Trade Certificate from I.T.I, Dehradun.

            *Guest Faculty.

            *Master Trainer of Panchayat Raj (NYK)

            *Ex-Member, District Consumer Forum, Dehradun (2006-2011)

            *Working in Political & Social activities (Women Empowerment &

Upliftment of BPL) Since 1984.

 

Educational Qualification :

  • M.A. and B.Ed

REGISTRAR

  • Mrs. Anjushree Juyal

Joined the Uttarakhand Judiciary services on 20th September, 2003 as Additional Judicial Magistrate, Roorkee. In 2007, got transferred to Rudrapur as Civil judge (J.D). In the year 2008 promoted to Senior Division Cadre as was transferred to Haldwani as ACJM (Railway). In 2009 transferred to Bageshwar as Civil Judge (S.D). Again got transferred in the year 2011 to Haldwani as ACJM (Railway). In 2014 promoted to Uttarakhand Higher Judicial Services and transferred to Haridwar as Additional District and Sessions Judge. Presently posted as Registrar, State Consumer Disputes Redressal Commission, Uttarkhand, Dehradun.